Dzień Czystego Powietrza obchodzony był raptem parę dni temu.Z tego właśnie powodu wskazane jest aby nabrać kilka refleksji nawiązujących do dość dużego problemu, który daje o sobie znać w obrębie całego kraju. Mowa tu w istocie o smogu, który potrafi okazać się dla wielu ludzi naprawdę bardzo groźny. Trujące substancje chemiczne, którymi oddychamy niemalże codziennie, bez żadnych wątpliwości mają do czynienia z nieustannym rozpowszechnianiem się wszechobecnego koronawirusa, z którym boryka się cały świat już bez mała rok. W sposób niewątpliwy warto cyklicznie nauczać czym jest zatrucie środowiska bądź też jakimi metodami można z takim kłopotem walczyć.


Z okazji wspomnianego Dnia Czystego Powietrza w kilku telewizyjnych stacjach został poruszony ten właśnie temat. Trzeba przede wszystkim mieć świadomość, że aktualnie w Polsce rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim wrócił także problem smogu. Jedną z dobrych metod aby zabezpieczyć się przeciwko degradacji środowiska jest ogrzewanie naszych mieszkań w sposób ergonomiczny i skuteczny. Połowę smogu w naszym kraju wyrabiamy my sami w domach, o czym poinformował Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeżeli nie pozbędziemy się kotłów, które zanieczyszczają nam środowisko, wówczas nie rozwiążemy tego kłopotu.


Zespołów Elektrociepłowni PAK także przyłączył się do walki z zanieczyszczonym powietrzem. Prezes spółki Piotr Woźny ogłosił, iż uskuteczniana przez tę spółkę energia za ok. 10 lat będzie zeroemisyjna. Bądźmy świadomi także tego, że problem ze smogiem oraz z koronawirusem można ze sobą naturalnie połączyć. Pandemia COVID dała o sobie znać w terenach o bardzo wysokiej degradacji środowiska, a więc w przemysłowych regionach Chin a także we włoskej Lombardii.


W kwestii smogu bez wątpienia należy również zdawać sobie sprawę z tego, co zasadniczo jest pierwszorzędną przyczyną. Otóż jest to tzw. niska emisja, odpowiadająca za pojawienie się w powietrzu wielu niszczących substancji takich jak PM2,5, SO2, PM10 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy nie tylko dla człowieka, ale również dla całego środowiska, metale ciężkie, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby dioksyny, a więc związki chemiczne odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Wiedza dotycząca tych wspomnianych aspektów jest niezmiernie istotna, przede wszystkim ze względu na nasze zdrowie i otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz