Od kilku dni w pasie tuż obok granicy z Białorusią wszedł w życie stan wyjątkowy, którym dotknięto aż sto osiemdziesiąt trzy punktów, a zatem pewien fragment rejonów województwa podlaskiego oraz lubelskiego. Wprowadzony został na 30 dni na mocy statutu prezydenta wydanego na stanowisko rządu. Gabinet Mateusza Morawieckiego uzasadnił naniesienie stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią oraz poczynaniami dyktaturami Aleksandra Łukaszenki, prowadzącego "hybrydową wojnę", w której migranci są wykorzystywani. Według polskiego rządu przywożeni są na granice migranci przez służby białoruskiego reżimu. Jest wśród nich grupa, która od kilku tygodni koczuje na Podlasiu w Usnarzu Górnym.

Ponadto rząd wskazywał też na zbliżające się wojskowe manewry Zapad-2021, w ramach których w pobliżu z Polską ćwiczyć będzie około dwieście tysięcy żołnierzy rosyjskich i białoruskich. Zgodnie z konstytucją, stan wyjątkowy można nanieść, kiedy w sytuacji szczególnych zagrożeń środki konstytucyjne są niewystarczające. Jednak orzeczenie prezydenta o naniesienie stanu wyjątkowego ma możliwość odwołania Sejm, zatem już dziś zajmuje się sprawą.

Do przedstawicieli opozycji zwrócił się również szef MSWiA, koordynator służb specjalnych Kamiński Mariusz, który informował o elementach zagrożenia swobody naszego kraju oraz integralności granic naszego kraju. Oznajmił także, iż Białoruś podporządkowane w tej chwili przez reżim Łukaszenki, uskutecznia ogromną międzynarodową operację turystyki migracyjnej. Na dodatek wskazał, że białoruski reżim uruchomił całkiem niedawno połączenia z Libanem. Z kolei Tomasz Siemoniak, poseł Koalicji Obywatelskiej poinformował, iż w imieniu klubu KO składa wniosek o uchylenie decyzji prezydenta odnoszącej się do wprowadzenia stanu wyjątkowego. Podkreślił, iż w argumentacji rozporządzenia nie ma mowy o tym, że obecne zagrożenie nie może być wycofane przy wykorzystaniu już istniejących środków. Koniec końców Sejm w głosowaniu nie uchylił rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy o wprowadzeniu stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią.

Tagi: Wiadomości

Brak komentarzy

Zostaw komentarz