Od zaledwie kilku dni w pasie obok granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy, którym objęto aż 183 obszarów, a więc pewną część rejonów województw podlaskiego i lubelskiego. Wprowadzony został na trzydzieści dni na mocy nakazu prezydenta wydanego na deklaracje rządu. Rząd Morawieckiego Mateusza tłumaczył wprowadzenie stanu wyjątkowego zajściem na granicy z Białorusią oraz poczynaniami reżimu Łukaszenki Aleksandra, prowadzącego "hybrydową wojnę", w której migranci są wykorzystywani. W oparciu o opinie polskiego rządu przywożeni są na granice migranci przez służby białoruskiego reżimu. Znajduje się pośród nich grupa, która od już kilku tygodni obozuje w Usnarzu Górnym na Podlasiu.

Prócz tego rząd sygnalizował również zbliżające się manewry wojskowe Zapad-2021, w ramach których w niewielkiej odległości od granicy z Polską będzie ćwiczyć około 200tys. żołnierzy rosyjskich oraz białoruskich. Na podstawie konstytucji, stan wyjątkowy można wprowadzić, kiedy w przypadku niepokojących niebezpieczeństw środki konstytucyjne są niewystarczające. Natomiast zarządzenie prezydenta o naniesienie stanu wyjątkowego ma możliwość odwołania Sejm, z tego powodu już dziś zajmuje się sprawą.

Do działaczy opozycji zwrócił się również szef MSWiA, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, który informował o szczegółach zagrożenia swobody naszego kraju a także integralności granic naszego kraju. Stwierdził też, iż białoruskie państwo podporządkowane aktualnie przez reżim prezydenta Republiki Białorusi, uskutecznia ogromną międzynarodową operację turystyki migracyjnej. Oprócz tego podkreślił, iż reżim białoruski uruchomił jakiś czas temu połączenia z Libanem. Z kolei poseł KO Tomasz Siemoniak poinformował, iż w imieniu klubu KO składa wniosek dotyczący uchylenia decyzji prezydenta odnoszącej się do wprowadzenia stanu wyjątkowego. Zauważył, iż w argumentacji rozporządzenia nie ma informacji o tym, że aktualne zagrożenie nie może być usunięte z wykorzystaniem istniejących już środków. Ostatecznie Sejm nie uchylił w głosowaniu rozporządzenia prezydenta o naniesieniu stanu wyjątkowego obok granicy z Białorusią.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz