Od prawie 25 lat, 16 listopada wzniośle obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Sporo osób co dnia styka się z brakiem tolerancji i to właśnie ta data ma to dawać do zrozumienia. Wnioskowanie do licznych instytucji publicznych, naukowców oraz rządów tego rodzaju jest zachętą do tego, by znaleźli rozwiązanie tego występującego problemu. Edukacja, ale także prowadzenie wielu paneli dyskusyjnych ma na celu potęgowanie akceptacji oraz zmniejszenie się poniżania osób dyskryminowanych, co według organizacji UNESCO jest dobrą metodą przeciwstawiania się wszelkim nietaktownym zachowaniom w tym zakresie.

Systematycznie tworzące się zjawiska przemocy, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i różnego rodzaju nietolerancji, były jednym z powodów stworzenia tejże inicjatywy. Zaobserwowano jednak, że to właśnie te grupy mają do czynienia z przejawiającą się marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez osoby z bliskiego otoczenia. Oznaki nietolerancji mogą być ogromnie uciążliwe dla osób dręczonych, dlatego też obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji mają ostrzegać o różnego rodzaju aktach agresji, a także pomóc w odszukaniu głębszych motywów uformowania się braku akceptacji. Takie akcje być przydatne do tego, aby dociec, czym tak naprawdę jest szanowanie nie swoich praw i cudzej własności, ale też otworzyć oczy na to, czym jest uznanie oraz poszanowanie różnic indywidualnych. Ma też pouczać, uczyć doceniania różnego rodzaju kultur, rozumienia innych ludzi, ale także zamysłem tego typu działań jest umiejętność słuchania drugiego człowieka.

Jak w naszym kraju obchodzono Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

Prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast ogłosili wspólny apel, w którym argumentują silne oparcie dla ofiar fizycznej i werbalnej agresji wynikającej z rasizmu oraz homofobii. Pod wspólnym manifestem wstawił się między innymi prezydent Warszawy, Gdańska, Poznania, Lublina oraz Katowic. Prezydent Warszawy, p. Trzaskowski ogłosił, że wspólnota tego dnia będzie nagłaśniana poprzez zawieszanie kolorowych flag, a także oświetlania budynków. W barwach tęczy został oświetlony wyjątkowo Pałac Kultury i Nauki oraz most Śląsko-Dąbrowski.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz